Vitamín D – „sluneční vitamín“

Zhruba celá miliarda lidí po celém světě trpí nedostatkem vitamínu D. Jak získat správné množství vitamínu D? Vitamín D získáme opalováním, stravou nebo užíváním vitamínových doplňků.

Problémů, které způsobuje nedostatek vitamínu D je celá řada. Může se jednat například o vypadávání vlasů, depresi, dlouhodobou únavu, diabetes mellitus (cukrovka), vysoký krevní tlak a onemocnění srdce. Studie pak prokázaly že vitamín D zásadně ovlivňuje ovlivňuje kosti, svaly, imunitní systém.

Co je vitamín D?

Vitamín D je vitamín rozpustný v tucích. Vitamín D pak někteří vědci považují za hormon, protože některé jeho účinky se podobají působení hormonů a také se primárně nezískává ze stravy jako je tomu u jiných vitamínů. Místo toho je Vaše tělo schopno vitamín D samo vytvořit, ale pro tento proces potřebuje UV zářenía to konkrétně UVB záření. Nejdůležitější dva typy vitamínu D jsou D₂ (ergocalciferol) a vitamín D₃ (cholecalciferol).

Jak působí vitamín D v těle?

Vitamín D je důležitou součástí spousty procesů uvnitř lidského těla, a to zejména díky své dvojí roli jako vitamín a jako hormon. Mezi nejdůležitější úkoly patří metabolismus kostí a vývoj a fungování našich svalů. Navíc vitamín D podporuje imunitní systém a chrání cévy.

Mezi další úkoly vitamínu D patří:

  • kontrola absorpce vápníku a fosfátů v tenkém střevě
  • regulace více než 200 genů
  • podpora fungování srdečního svalu
  • mediátor napětí
  • podpora vývoje kostry u dětí

Slunce jako zdroj vitamínu D.

Není náhoda, že se vitamínu D říká sluneční vitamín – pro jeho produkci potřebuje naše tělo sluneční světlo a to konkrétně UVB záření. Celý proces přeměny slunečního záření na vitamín D pak probíhá takto: nejprve je vytvořen 7-dehydrocholesterol, ten vzniká za pomocí cholesterolu v játrech a vnitřního hlenu a poté se přesouvá zpět do pokožky. Zde se produkuje aktivní forma vitamínu, konkrétně vitamín D3, který se proměňuje v pokožce v 25-hydroxy-cholecalciferol (25-OH-D), zásobní formy vitamínu D. Tato forma vitamínu D se poté ukládá ve svalech a tkáních. V ledvinách se 25-OH-D aktivuje na 1,25-(OH)2-D, a ten se přesouvá pomocí krve do střev, kostí, svalů, imunitního systému a buněk, kde znásobuje své působení.

Způsoby jak získat vitamín D ze stravy:

Naše tenké střevo je schopnost vstřebat maximálně 80% vitamínu D3, který se přijímá v potravě. Ovšem i přes tuto schopnost tenkého střeva se tímto způsobem dostane do našeho těla pouze malé množství vitamínu D. Důvodem je to, že pouze malé množství jídel obsahuje vitamín D. Z potravy jsme tedy schopni přijmout pouze 10 – 20% potřebné denní dávky vitamínu D.

Vitamín D3, který je pro naše tělo zásadní nalezneme výlučně ve zvířecích produktech. Konkrétně se pak jedná o tyto produkty: tučné ryby, máslo, mléko, vaječný žloutek. Z rostlin lze nalézt vitamín D v houbách a avokádu. Bohužel ve formě kterou není schopno lidské tělo vstřebat.

Pro zajímavost: abyste se přiblížili minimálnímu doporučenému dennímu množství vitamínu D museli byste sníst 80 vajíček, 2,4 kg hub, 4 kg hovězích jater, 4kg másla.

Náš výrobek SIGNIFI D COMPLEX | Podpora kardiovaskulárního systému Vám zajistí dostatek vitamínu D každý den.

V pokračování článku se dozvíte více o tom jak přijímat dostatek vitamínu D, jaké jsou příčiny nedostatku vitamínu D, příznaky nedostatku vitamínu D, kdo patří mezi rizikové osoby s nedostatkem vitamínu D.